Podsumowanie projektu "Wspieranie osób przebywających w izolacji penitencjarnej w zakresie umiejętności społecznych i radzenia sobie z trudnymi zachowaniami"

Projekt "Wspieranie osób przebywających w izolacji penitencjarnej w zakresie umiejętności społecznych i radzenia sobie z trudnymi zachowaniami", współfinansowany ze środków Województwa Lubuskiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, realizowaliśmy w dwóch jednostkach penitencjarnych z terenu województwa lubuskiego. Były to Areszt Śledczy w Zielonej Górze oraz Zakład Karny w Krzywańcu. Łącznie w projekcie wzięło udział 270 osób, w tym 79 kobiet.

W ramach projektu prowadzone były warsztaty w dwóch zakresach tematycznych:

1. Warsztaty umiejętności społecznych - zrealizowaliśmy 15 warsztatów dla 15 grup osadzonych. W obu jednostkach penitencjarnych w zajęciach wzięło udział 138 osoby, w tym 38 kobiet. W Areszcie Śledczym w Zielonej Górze zrealizowananych zostało 7 warsztatów, w Zakładzie Karnym w Krzywańcu w zajęciach wzięło udział 8 grup. W Areszcie Śledczym w tych warsztatach wzięło udział 64 mężczyzn, a w Zakładzie Karnym w Krzywańcu 36 mężczyzn i 38 kobiet.

Wśród wypowiedzi uczestników w ankietach ewaluacyjnych:

"Wszystko było spoko."

"Bardzo mi się podobało i chętnie poszłabym na kolejne warsztaty."

"Chętnie wziąłbym udział w następnych zajęciach. Forma prowadzenia zajęć jest fenomenalna."

"Proponuję, aby zajęcia odbywały się raz w tygodniu ze względu na edukację i informacje jakie przyswajamy, co powoduje możliwość myślenia oraz dialogu z prowadzącym."

"Nalegałbym o powtórne zajęcia w przybliżonej tematyce w których chcę wziąć udział."

"Warsztat w idealnej atmosferze. Chciałbym uczestniczyć na każdym. Bardzo miła Pani, bardzo dobrze przygotowana do warsztatów."

2. Podstawy treningu zastępowania agresji z elementami profilaktykidyskryminacji - doskonalenie umiejętności radzenia sobie z zachowaniami trudnymi, w tym agresją i przemocą - zrealizowaliśmy 15 warsztatów dla 15 grup osadzonych. W obu jednostkach penitencjarnych w zajęciach wzięło udział 132 osoby, w tym 41 kobiet. W Areszcie Śledczym w Zielonej Górze zrealizowananych zostało 7 warsztatów, w Zakładzie Karnym w Krzywańcu w zajęciach wzięło udział 8 grup. W Areszcie Śledczym w tych warsztatach wzięło udział 53 mężczyzn, a w Zakładzie Karnym w Krzywańcu 38 mężczyzn i 41 kobiet.

Wśród wypowiedzi uczestników w ankietach ewaluacyjnych:

"Moim zdaniem zajęcia były przyjazne oraz wiele się dowiedziałem."

"Ogólnie odbieram zajęcia z antyagresji za poyztywne gdyż można wywnioskować wiele wniosków ze swojego lub ludzkiego zachowania w społeczeństwie, wykładowca przekazywał bardzo szczególnie i zrozumiale swoje informacje."

"Była dla mnie pouczająca na przyszłość na pewno coś z tych zajęć wezmę sobie do serca."

"Podobało mi się dopasowanie tematyki do specyfiki miejsca, w którym odbywają się warsztaty."

"Jestem pozytywnie zaskoczona. Uzyskałam bardzi przydatne informacje."

"Bardzo mi się podobało i chciałabym powtórzyć takie zajęcia."