Wspieranie osób przebywających w izolacji penitencjarnej w zakresie umiejętności społecznych i radzenia sobie z trudnymi zachowaniami

Projekt zakłada prowadzenie warsztatów o charakterze edukacyjnym, podnoszącym umiejętności społeczne uczestników również w zakresie radzenia sobie z trudnymi zachowaniami, w tym z agresją i przemocą. Warsztaty skierowane są do osób przebywających w izolacji penitencjarnej na terenie woj. lubuskiego (m.in. w Zakładzie Karnym w Krzywańcu oraz Areszcie Śledczym w Zielonej Górze), zarówno kobiet jak i mężczyzn. W ramach projektu proponujemy przeprowadzenie następujących warsztatów:

1) Podstawy treningu zastępowania agresji z elementami profilaktyki dyskryminacji - doskonalenie umiejętności radzenia sobie z zachowaniami trudnymi, w tym agresją i przemocą. Planujemy przeprowadzić warsztaty dla 15 grup osadzonych. Liczebność grup będzie zależna od aktualnych obostrzeń związanych z pandemią wirusa Covid-19. Zakładamy, że grupa będzie liczyła minimum 5 osób. W sytuacji zakazu prowadzenia zajęć na terenie zakładu karnego/aresztu śledczego przez osoby z zewnątrz, warsztaty będą odbywać się w formie on-line za pośrednictwem odpowiednich programów. Dla każdej grupy uczestników przeprowadzonych zostanie 6 godzin zajęć warsztatowych. W ramach warsztatów poruszona zostanie problematyka przemocy w rodzinie, agresji, złości, dyskryminacji oraz sposoby radzenia sobie z trudnymi zachowaniami. Prowadzący będzie pracował z grupami w kierunku doskonalenia umiejętności radzenia sobie z trudnymi zachowaniami oraz wdrażania tych umiejętności do codziennego funkcjonowania.

2) Warsztaty umiejętności społecznych Planujemy przeprowadzić warsztaty dla 15 grup osadzonych. Liczebność grup będzie zależna od aktualnych obostrzeń związanych z pandemią wirusa Covid-19. Zakładamy, że grupa będzie liczyła minimum 5 osób. W sytuacji zakazu prowadzenia zajęć na terenie zakładu karnego/aresztu śledczego przez osoby z zewnątrz, warsztaty będą odbywać się w formie on-line za pośrednictwem odpowiednich programów. Dla każdej grupy uczestników przeprowadzonych zostanie 6 godzin zajęć warsztatowych. W ramach warsztatów poruszone zostaną następujące tematy: komunikacja interpersonalna, nawiązywania i utrzymywania satysfakcjonujących relacji z bliskimi, prawidłowe rozwiązywanie konfliktów, asertywność, proszenie o pomoc w kryzysie.

Głównym celem proponowanych warsztatów jest zwiększenie wiedzy i umiejętności osadzonych w zakresie proponowanych tematów. Zakres tematyczny warsztatów wynika z potrzeb jakie były zgłaszane do Stowarzyszenia przez wychowawców jednostek penitencjarnych oraz przez samych osadzonych podczas realizowanych wcześniej projektów.